“Spoštovani! Prosim vas za pomoč. Moj problem je strah, še posebno strah pred krizo, ki nam grozi. Mnogo časa preživim tako, da razmišljam o prihodnosti, pri čemer me vedno preganjajo skrbi, dvomi o sebi in tem, kaj bo življenje prineslo. Čeprav mi je uspelo že marsikaj v življenju, me to močno blokira in dela nesrečnega. Še posebno v zadnjem obdobju me glede na splošno situacijo močno skrbi za podjetje, ki ga vodim, in vse, kar bo prihodnost prinesla. Kako naj potem komuniciram z zaposlenimi, saj imajo mnogi podobne skrbi? Kako lahko pomagam sebi in njim? Kaj lahko storim?”
Matej
Dragi Matej!
Čustvo strahu je verjetno nekaj, s čimer se srečuje vsako človeško bitje, in dejstvo je, da ga ni vedno lahko obvladati. A vendarle je naš potencial, da se naučimo živeti tako, da nas strah ne obvladuje. Kot prvo je pomembno vedeti, kaj strah sploh je. Gre enostavno za našo predstavo o prihodnosti. O tem, kar naj nam bi ta prinesla – v primeru strahu seveda nekaj slabega –, po drugi strani pa gre za našo predstavo o tem, kaj naj bi bilo za nas dobro, kaj naj nam bi prineslo srečo.
Kot prvo se lahko vprašate, kolikokrat je prihodnost res bila takšna, kot ste si predstavljali? In ali se je tisto, za kar ste mislili, da bo najboljše za vas, res vedno izkazalo kot takšno? Kolikokrat se je nekaj, kar se vam je vnaprej zdelo slabo, izkazalo kot pot k nečemu dobremu?
»Mnoge stvari, ki so nas zelo skrbele v preteklosti, se nikoli niso uresničile.«
Ena od modrosti življenja je živeti v sedanjem trenutku. Preteklosti v resnici ni več, prihodnost pa je še nepopisan list in kdo ve, kaj nam bo zares prinesla. Dejstvo je, da se mnogo stvari, ki so nas skrbele v preteklosti, nikoli ni uresničilo. Po drugi strani pa neprijetne izkušnje niso tako težke in dolgotrajne, kot so pogosto težki in dolgotrajni naši vnaprejšnji strahovi. Še posebej, če se naučimo situacije, ki pridejo, sprejemati takšne, kot so, aktivirati svoje potenciale in iti skoznje korak za korakom po svojih najboljših močeh.
Razlog za večino obremenjujočih občutkov v našem življenju navadno niso toliko dejanske situacije, s katerimi se srečujemo, temveč to, da so naše misli in čustva večino časa ujete med obžalovanji, jezo in krivdo glede stvari iz preteklosti ter strahovi in skrbmi za prihodnost. To nam po eni strani zasenči potencial in globino izkušnje sedanjega trenutka. Po drugi pa zamegli našo razsodnost, zaustavlja naše sposobnosti, našo kreativnost, moč poiskati rešitve, se učiti ter nam s tem otežuje učinkovito odgovarjati na izzive, ki nam jih prinaša življenje pravzaprav vsak dan. In prav to, preživeti vsak dan odgovorno, zavestno, po najboljših močeh in vrednotah, v katere sami verjamemo, ter izkoristiti trenutke in priložnosti, ki nam jih prinaša, je najboljša zaščita in najboljša naložba za prihodnost.
Dobro se je zavedati tudi tendence, ki je tako pogosta v nas, in sicer tega, da se naš pogled tako hitro ujame v negativne stvari. Eno naše dejanje, s katerim nismo zadovoljni, lahko prekrije deset dobrih stvari, ki smo jih naredili, en neuspeh zasenči deset uspehov. Deset prijetnih izkušenj ali dobrih novic pogosto prekrije ena slaba, deset komplimentov ena kritika, ena negativna lastnost zasenči deset pozitivnih. Tudi podvomimo veliko prej v pozitivno. Hitro podvomimo v svoje sposobnosti, zelo redko pa v to, da nečesa ne bi bili sposobni.
Morda vam lahko pomaga, če naredite naslednjo vajo. Poglejte v svoje življenje do tega trenutka in napišite spisek vseh stvari, ki ste se jih bali v preteklosti. Potem označite vse tiste, ki se niso nikoli uresničile. Kaj se iz tega lahko naučite za sedanji trenutek? Po drugi strani napišete spisek različnih zahtevnih trenutkov v vašem življenju. Ste jih preživeli? Poglejte realno in videli boste, da ste večji kot vse te različne situacije. Napišite še seznam vsega, kar ste že uspeli narediti v svojem življenju, vse, kar ste že osvojili, se naučili.
»V vsakem trenutku so priložnosti, ki na novo oblikujejo prihodnost, ki je pred nami.«
V vsakem trenutku, pa kakršenkoli je že ta, je mnogo stvari, ki jih lahko storite, mnogo novih priložnosti, novih poti, novih korakov rasti in učenja, ki na novo oblikujejo prihodnost, ki je pred nami. Glede na to, da pravite, da vam je marsikaj že uspelo v življenju, boste zagotovo to prepoznali tudi v svojem življenju. Vendar na vsaki poti lahko naredimo naenkrat le en korak, ne moremo kar skočiti na cilj. A korak, ki mu sledi naslednji in naslednji in naslednji, nas bo pripeljal na cilj, morda na mnogo boljši, kot smo si ga v preteklosti lahko sploh predstavljali. In v sebi vedno vsaj slutimo, kaj so koraki, ki bi jih morali pričeti delati, le da včasih ne zberemo zanje dovolj poguma.
Podobno lahko storite tudi v svojem podjetju. Pomagajte zaposlenim usmeriti pozornost na uspehe, ki ste jih že dosegli, izzive, ki ste jih že razrešili, poglejte, kaj je že dobro, kaj že deluje, kajti to daje dobro osnovo in moč za soočanje s prihodnjimi izzivi. Po drugi strani razmislite o različnih možnostih, ki obstajajo, in različnih možnih korakih za prihodnost glede na konkretne situacije, s katerimi se srečujete. Vprašajte se, kateri naslednji korak vodi v smeri, ki si jo želite, kaj lahko storite kljub morebitnim izzivom. Vprašajte se, kako bi bilo nekaj vendarle mogoče doseči ali narediti, pa čeprav takoj ne vidite rešitve. Ne podcenjujte moči drobnih korakov.
Po drugi strani opustite stvari, ki niso zares pomembne. Osredotočite se na pomembne in poskrbite, da bodo te narejene. Zberite pogum in poglejte tudi stvari, ki nimajo smisla oziroma ne prinašajo rezultatov, ter jih spremenite ali opustite. Svojim sodelavcem pomagajte videti kvalitete, ki jih že imajo, videti že ustvarjeno. Pri stvareh, ki pa jih postavlja prednje prihodnost, pa usmeriti pozornost na možne izbire in se osredotočiti na to, da v okviru svojih nalog in pooblastil pa najboljših močeh izberejo in izvedejo tisto, kar prepoznajo kot najboljše med njimi. Dobra ideja je vsak dan se osredotočiti na eno pomembno prioritetno nalogo in poskrbeti, da jo izvedemo.
Kar lahko tudi pomaga, je zavedanje, da se vsaka situacija spremeni, nobeno zahtevno obdobje ne traja v nedogled. V resnici je vsaka situacija, tudi kriza, priložnost za učenje, ki jo lahko gledamo kot problem ali kot izziv. Vsako preoblikovanje starega je priložnost, da se ustvari nov, boljši način, in od nas je odvisno, kam bomo usmerili svoj pogled.
Vredno je prihodnost pustiti prihodnosti in poskrbeti za ta trenutek. Res pa je, da včasih potrebujemo pri tem kakšno novo veščino in novo razumevanje. Zato je pomembno, da se izobražujemo in opremljamo z novimi orodji, ki nam pomagajo izkoristiti svoje prave potenciale ter korak za korakom ustvarjati to, kar si želimo.
Srečno!